FMF2013: OFFICIAL SHOWCASE SCHEDULE

TUESDAY • APRIL 16th • 2013 Florida GRAMMY® Showcase
Showcase Begins at 7pm (Artist times TBA at event):
FIRESTONE LIVE
EMPIRE THEORY
MICHAEL MCARTHUR
OMILANI
RICH KID SOUNDSYSTEM
ISABELLA SEDDON
THE KINECTED


WEDNESDAY • APRIL 17th • aXis Magazine presents the Annual FMF Artist Appreciation Party!
TANQUERAY’S

(Enjoy complimentary Miller Lite & Pinnacle & Red Bull drinks while supplies last)
8pm:  DREW YARDIS


THURSDAY • APRIL 18th • SHOWCASE SCHEDULE
(Dates & Times Subject to Change)
BACKBOOTH:
7:00pm: BUD PHILLIPS BAND
8:00pm: SAILOR, 1942
9:00pm: RJ HARMAN &COMPANY
10:00pm: BLOODY JUG BAND  
11:00pm:  REV. PEYTON’S BIG DAMN BAND

BULLITT BAR
6:30pm:  LUKE DAVIDS
7:30pm:  BURN AFTER READING  
8:30pm: SOVEREIGN SOLDIERS 
9:30pm: JUNE DIVIDED
10:30pm: EVERYDAY I  
11:30am: SEVEN NATIONS  

CAFE ANNIE’S:
7:00pm:  JOSEPH ALLEN WHITE
8:00pm:  DAVIS MCGEE
9:00pm:  EVAN GIBB
10:00pm:  HERITAGE
11:15pm:  POCKET KINGS
12:15am:  NAKED JANE

ELIXIR
6:00pm:  CATHERINE RIDGEWAY
7:00pm:  TORTOISE AND HAIR
8:00pm:  MELANIE EATON
9:00pm:  TARIK KASMI

GIBSON SHOWROOM
6:30pm:  EMMA SHACKLEFORD
7:30pm:  SOPHIE HANNEKEN
8:30pm:  CAMRYN WESSNER
9:30pm:  BRADLEY HARRISON
10:30pm: CARLY JO JACKSON
11:15pm: REGGIE WILLIAMS

ON THE ROCKS
(Acoustic Open Mic: Please email .(JavaScript must be enabled to view this email address) to register for showcase)

THE SOCIAL:
8:00pm:  SPECIAL GUEST TBA
9:00pm:  SPECIAL GUEST TBA
10:00pm:  ROBOT BOMB SHELTER
11:00pm:  BOOMBOX

TANQUERAY’S
JAMBANDO presents
10:00pm:  THE FLING
12:00am:  THE RUBY RAYS

TIER NIGHTCLUB
12:30am:  DJ NOVA / DJ A-ROCK special 4 Tables Session

WALL ST PLAZA STAGE II:
6:30pm:  MAKAYLA DUVALL BAND
7:30pm:  DUB-T
8:30pm:  RICH KID SOUNDSYSTEM
9:30pm:  BRITT DALEY
10:30pm: SPECIAL GUEST TBA

WALL ST PLAZA MAINSTAGE
7:00pm:  MACY KATE BAND
8:00pm:  CYMOCLè
9:00pm:  SPECIAL GUEST TBA
10:00pm:  DJ M SQUARED
11:00pm:  THE SOUNDCLASH



FRIDAY • APRIL 19th • SHOWCASE SCHEDULE
(Dates & Times Subject to Change)
BACKBOOTH:
MAXIMUM ENTERTAINMENT GROUP  presents
7:00pm:  KAREN DICEMBRE
7:30pm:  GINNETTE
8:00pm:  BRITTANY POMFRET
8:30pm:  KAILA BOOKER
9:00pm:  LEVI JARDIM
9:30pm:  DANIEL POLICH
10:00pm: KOURTNEY REA

BULLITT BAR
7:30pm:  LIONS AFTER DARK
8:30pm:  DHARMATA
9:30pm:  BETH CURRENT
10:30pm: OUR FUTURE LEADERS
11:30pm: WHISKEY SHARTS
12:30pm: ADESTE

CAFE ANNIE’S:
6:00pm:  ANIMUS
7:00pm:  ROYCE LOVETT
8:00pm:  THE AFTERWHILE
9:00pm:  HEY ROCCO
10:00pm: FLOODWORK
11:00pm: ANCIENT SUN
12:00am: MENTAL GIANT

ELIXIR
6:00pm:  KRYSTA NICK
7:00pm:  TRACIE VICTORIA MATTOX
8:00pm:  GREG SHIELDS
9:00pm:  ANDREW MACK

GIBSON SHOWROOM
7:30pm:  RANDAL BRANHAM
8:30pm:  KIM AND CHRIS
9:30pm:  RICH COCCARO
10:30pm: DEBORAH HENRIKSSON
11:30pm: BRACHER BROWN

ON THE ROCKS
(Acoustic Open Mic: Please email .(JavaScript must be enabled to view this email address) to register for showcase)

THE SOCIAL:
6:00pm:  RANDOM ENCOUNTER
7:00pm:  SIDEREAL
8:00pm:  JOHNNY CAKES AND THE FOUR HORSEMEN OF THE APOCALYPSO
9:00pm:  HOR!ZEN
10:00pm:  I-RESOLUTION
11:00pm:  ROOTZ UNDERGROUND

TANQUERAY’S
JAMBANDO presents
10:00pm:  funkUS ALL STARS
12:00am:  EUGENE SNOWDEN

WALL ST PLAZA STAGE II:
6:00pm:  GINNETTE WARD
7:00pm:  J COLLINS
8:00pm:  CIRCUS
9:00pm:  THE JONATHAN MASTERS BAND
10:00pm:  JILL’S CASHBOX
11:30pm: DAVID MAYFIELD PARADE
12:30pm: PADDINGTON AMBUSH

WALL ST PLAZA MAINSTAGE
6:30pm:  OUTBOUND ROAD
7:30pm:  DAVID LAREAU & THE COPPER POTS
8:30pm:  CLEMONS ROAD
9:30pm:  THE LOWRY SISTERS
10:30pm: CHARLIE WORSHAM
12:00am: THE JONNIE MORGAN BAND



SATURDAY • APRIL 20th • SHOWCASE SCHEDULE

GIBSON SHOWROOM
BMI presents
11:00am:  MACY KATE BAND
11:25am:  EVAN GIBB
11:45am:  MAGGIE CHAPMAN
12:05pm:  BEAN
12:30pm: ANESHA

BACKBOOTH:
SILENT MAJORITY GROUP presents
6:30pm:  WE ARE ONE
7:30pm:  STILETTO RED
8:30pm:  BLACKLIGHT DISTRICT
9:30pm:  FAREWELL TO FEAR
10:30pm: LOVEJUICE

BULLITT BAR
6:30pm:  MASON
7:30pm:  BLAINE THE MONO
8:30pm:  AUDIOSTROBELIGHT
9:30pm:  LION IN THE MANE
10:30pm: COLOURS
11:30pm: SPECIAL GUEST TBA
12:30am: THE NORMANDY

CAFE ANNIE’S:
6:30pm:  ANDREA POOLE
7:30pm:  DANA TWIGG
8:30pm:  AFEEFA & THE BOYS
9:30pm:  ROSES AND REVOLUTIONS
10:30pm: BRENT BYRD
11:30pm: LIVE HART
12:30pm: DOC ELLIS ORCHESTRA

ELIXIR
7:00pm:  LACEY NESKES
8:00pm:  GOOD GRAEFF
9:00pm:  MAGGIE ANDERSON

GIBSON SHOWROOM
STEPHANIE CHRISTIE MANAGEMENT & PUBLICITY presents
6:30pm:  REED FERGUSON
7:30pm:  MARISSA SMITH
8:30pm:  MAGGIE CHAPMAN
9:30pm:  JESS LAMB
10:30pm: BRIE
11:30pm:  BENJI KURIAKOSE

HARP AND CELT
7:30pm:  TONY AND KIM
8:30pm:  BRIAN MACKEY
9:30pm:  FINLEY MARTIN
10:30pm: PONDERING WADE
11:30pm: DEBORAH HENRIKSSON

ON THE ROCKS
(Acoustic Open Mic: Please email .(JavaScript must be enabled to view this email address) to register for showcase))

THE SOCIAL:
6:00pm:  CLEOPATRA COMPLEX
7:00pm:  STOCKHOLM
8:00pm:  THE WHITEY TIGHTIES
9:00pm:  RUG
STAGGER INN
7:00pm:  GINNETTE WARD
8:00pm:  THE REDHEADS: BRITTA-N-BROOKE
9:00pm:  SPECIAL GUEST TBA
10:00pm: SPECIAL GUEST TBA

TANQUERAY’S
JAMBANDO presents
10:00pm:  RJ HARMAN &COMPANY
12:00am:  ANCIENT SUN

WALL ST PLAZA STAGE II:
6:30pm:  LOVESTRUCK ROBOT
7:30pm:  FUSEBOX POET
8:30pm:  CASEY SHEA
9:30pm:  A BRILLIANT LIE
10:30pm: VICTIMS OF CIRCUMSTANCE
11:30pm: ALMOST KINGS

WALL ST PLAZA MAINSTAGE
6:00pm:  RATHAM STONE
7:00pm:  THE PASSENGER
8:00pm:  COMMUNITY PROPERTY
9:00pm:  THE DROPA STONE
10:00pm:  BUILT TO BE BROKEN
11:00pm:  BEEBS & HER MONEYMAKERS
12:00am:  THE SUPERVILLAINS

Bookmark and Share


Discuss This

There are no comments yet

Post Your Comment

Commenting is not available in this section entry.








Sign Up Now